Miasto, które wyrosło na zrębach COP-u od początków swego istnienia żyło sportem. Z rozwojem miasta i Huty Stalowa Wola powstawała nowoczesna na owe czasy baza sportowa, która była najlepszą promocją miasta i huty. Sukcesy bokserów, łuczników, piłkarzy i lekkoatletów sprzyjały dalszemu, dynamicznemu rozwojowi sportu.

Tradycje pływackie sięgają lat 60 ubiegłego wieku. Oddanie wówczas do użytku pływalni było nie lada wydarzeniem i inspiracją do powołania kolejnej sekcji sportowej.

Rok 1965 był tym, w którym zrobiono pierwszy krok w tym kierunku. Dziesięć lat później wybudowano krytą pływalnię, a po trzech latach sekcja pływacka zaistniała na arenie krajowej zdobywając pierwsze medale na Mistrzostwach Polski i mogła się chlubić członkami kadry narodowej.

Wychowankowie ówczesnej Sekcji Pływackiej „Stal” byli wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski. Możemy poszczycić się rekordzistką Polski Magdaleną Wójtowicz oraz Pawłem Słomińskim, trenerem kadry narodowej w pływaniu.

Obok sportu zapewniliśmy szerokiej rzeszy naszych podopiecznych wychowanie w poszanowaniu wartości najcenniejszych i zdrowie, bo pływanie jest jedną z nielicznych już dyscyplin sportu, która niesie zdrowie i harmonijny rozwój.

Przemiany lat 80. i pożar obiektów sportowych doprowadziły do ograniczenia działalności sekcji a z czasem do jej likwidacji. Pływalnia jednak funkcjonowała nadal i prowadzono lekcje pływania w ramach wychowania fizycznego.

W chwili powstania idei utworzenia ponownie sekcji sportowej w 2005 roku, MOSiR Stalowa Wola dysponował kompleksem boisk piłkarskich, stadionem lekkoatletycznym, kortami tenisowymi, halą tenisową, halą widowiskowo-sportową, salą gimnastyczną i kompleksem basenów otwartych. Kryta pływalnia podlegała gruntownej modernizacji.

Pierwsze pismo zawierające propozycję powołania sekcji pływackiej skierowano na ręce prezydenta Stalowej Woli 18 kwietnia 2005 roku. Przychylna odpowiedź dotarła do nas z datą 25 kwietnia tego roku i pozwoliła rozpocząć działania organizacyjne.

1 września dyrektor ośrodka zarządzeniem Nr 1/M/2005, na podstawie § 9 Statutu MOSiR nadaje Sekcji Statut. Tego dnia w pismem skierowanym do Podkarpackiego Okręgowego Związku Pływackiego wnioskujemy o rejestrację Sekcji Pływackiej „Motyl” MOSiR Stalowa Wola.

Wobec przedłużającej się modernizacji pływalni postanowiliśmy zacząć treningi w wodzie w pobliskiej Nowej Sarzynie.

Pierwsze zajęcia na nowo otwartej pływalni odbyły się 1 października 2005 roku.

Pierwsze zawody pływackie dla nowej Sekcji odbyły się 20 maja 2006 roku. Okazały się sukcesem medialnym i organizatorskim.

Nowy nabór do sekcji pływackiej przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Już przed wakacjami mieliśmy podpisanych blisko 100 deklaracji, a we wrześniu rozpoczęliśmy treningi z dwiema grupami.

Wcześniej, bo w sierpniu nasza sekcja była na swoim pierwszym obozie sportowym. Obóz został zorganizowany w ośrodku „Jawor” w Solinie. W obozie wzięła udział grupa 35 zawodników.

Od września 2006 mogliśmy po raz pierwszy zacząć szkolenie w pełnym wymiarze i realizować program treningowy.

Bardzo korzystny szkoleniowo okazał się cykl zawodów pod nazwą Podkarpacka Liga Dzieci w Pływaniu. W marcu 2007 roku byliśmy organizatorami II rundy tych zawodów. Startowało blisko 200 zawodników i były to pierwsze tak duże zawody od 1985 roku, kiedy to byliśmy gospodarzami Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu.

Kolejny rok szkolenia to także kolejny obóz sportowy w Ustrzykach Dolnych.

Rok 2008 jest trzecim rokiem działania Sekcji Pływackiej „Motyl” w formule organizacyjnej MOSiR Stalowa Wola.

Posiadając do dyspozycji bazę sportową w aktualnym stanie, a więc dwa baseny kryte, 25 metrowe, kompleks sal i siłownię jesteśmy w stanie racjonalnie przeprowadzić wstępny etap szkolenia pływackiego i wczesnej specjalizacji. Poczynając od naboru opartego na powszechnej nauce pływania, przez naukę i trening w klasach sportowych a kończąc na klasach gimnazjalnych, mamy realne szanse zaistnieć na arenie krajowej, odnosząc medalowe sukcesy.

Trzeci rok działania potwierdza słuszność podjętych decyzji. Sekcja wchodzi w kolejne etapy rozwoju coraz sprawniejsza i skuteczniejsza w działaniu. Młodzi zawodnicy mimo zaległości treningowych (modernizacja i rozbudowa pływalni) zaczynają liczyć się na Podkarpaciu a powstanie klas sportowych w znaczący sposób wpłynie na możliwości szkoleniowe grupy.

Sekcja Pływacka „MOTYL”

Sekcja posiada licencję Polskiego Związku Pływackiego nr. 009/08

Skład personalny:

  • Trener – Aleksander Gajda
  • Trener – Waldemar Kalbarczyk
  • Trener – Piotr Bereżański

Sędziowie:

W ramach Kolegium Sędziów Podkarpacia Okręgowego Związku Pływackiego przy sekcji pływackiej w Stalowej Woli działa aktywnie zespół który składa się z 40 sędziów. W ramach programu szkolenia i dokształcania sędziów Kolegium Sędziów OZP organizuje coroczne kursy sędziowskie w Stalowej Woli. Na kursach tych, można uzyskać uprawnienia sędziowskie wszystkich klas.

Aktualności

Wpisz poniżej szukane słowo lub wyrażenie