Klub Sportowy Vega MOSiR Stalowa Wola jest młodzieżową sekcją piłki siatkowej dziewcząt.

Klub startuje w rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej.

Rys historyczny siatkówki żeńskiej w Stalowej Woli

Początki stalowowolskiej siatkówki kobiet.

Początki siatkówki żeńskiej w Stalowej Woli datuje się na lata 50 – te XX wieku, jako sekcja „Stali” Stalowa Wola. Pod wodzą Janusza Pikulskiego zespół wywalczył awans do III ligi w której przez następne trzy lata prowadził go jeszcze trener Antoni Rajzer. W zespole występowały wówczas m.in.: K. Darłak, G. Brzozowska, A. Borowiec, K. Gromada, J. Szot, W. Madej, J. Szypuła, H. Maliszewska, E. Karczmarz, M. Stala. W roku 1964 zarząd klubu rozwiązał sekcję.

Kolejne lata.

Przez kolejne dziesięciolecia siatkówka żeńska w Stalowej Woli nie odgrywała żadnej znaczącej roli w rywalizacji sportowej nawet na poziomie rejonowym. Nie prowadzono żadnego systemowego szkolenia dziewcząt a jedyną dla nich formą zorganizowanej rywalizacji w siatkówce były zawody międzyszkolne, organizowane do dziś przez Szkolny Związek Sportowy. Mimo rosnącej popularności siatkówki w Polsce i na świecie oraz osiąganych wyników przez nasze reprezentacje seniorskie i młodzieżowe, w Stalowej Woli nikt nie podejmował się próby systematycznego szkolenia dziewcząt w siatkówce, mimo widocznych symptomów dużego potencjału i zapotrzebowania środowiska. Ten stan rzeczy wynikał zarówno z braku kadry ale również świadomości jak żmudny i złożony jest proces szkolenia siatkarskiego.

Zmiana sytuacji.

Znaczący zwrot nastąpił z chwilą powrotu do Stalowej Woli trenera szczebla centralnego Edwarda Sroki, który w ramach działalności utworzonego w 2004 roku stowarzyszenia sportowego „VEGA” rozpoczął proces popularyzacji i rozwoju siatkówki dziewcząt w środowisku. Dzięki środkom budżetowym pochodzącym z zadań publicznych Gminy Stalowa Wola, w oparciu o bazy szkolne PSP-7, PSP-11 oraz ZSO 2 powstał program rozwoju siatkówki dziewcząt, który już przynosi pozytywne efekty sportowe i społeczne.
Jedną z form popularyzacji dyscypliny były, organizowane przez „VEGĘ”, pikniki w mini-siatkówce dla dziewcząt szkół podstawowych.

Historia najnowsza

Wiodącą placówką Stalowej Woli, do której od kilku lat zgłaszają się dziewczęta – siatkarki, stał się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2. Efektem wspólnej pracy trenera, dyrektora, nauczycieli i dziewcząt są uzyskiwane, coraz lepsze wyniki sportowe w rywalizacji międzyszkolnej, organizowanej przez Szkolny Związek Sportowy dla szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Na bazie tej atmosfery, stowarzyszenie „VEGA” zgłosiło drużynę młodziczek (’08 r.) a następnie kadetek (’09 r.) do rozgrywek wojewódzkich PWZPS
w Rzeszowie. Od sezonu 2010/1011 drużyna kadetek stała się integralnym ogniwem sekcji piłki siatkowej MOSiR w Stalowej Woli..

Sekcja piłki siatkowej VEGA MOSiR

Działalność trenera Sroki spowodowała wzrost zainteresowania dyscypliną w środowisku, a co najważniejsze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli.
Początkowo było kilka pomysłów na organizację sekcji ale ostatecznie, w grudniu 2008 powierzono trenerowi Jakubowi Patkiewiczowi, utworzenie grupy naborowej dziewcząt z klas IV – V. Zajęcia z grupą o liczebności ok. 20 dziewcząt prowadzone są w obiektach MOSiR 3 – 4 razy w tygodniu. Za datę rozpoczęcia działalności sekcji należy przyjąć styczeń 2009 r.
Po przejęciu od VEGI drużyny kadetek, sekcja od września 2010 r. przyjęła docelową nazwę VEGA MOSiR Stalowa Wola. W 2011 roku sztab szkoleniowy zasilił trener Mirosław Sroka, który wcześniej pracował w klubie METRO Warszawa. Trener Sroka rozpoczął pracę z rocznikami 1999 i 2000. Dziś VEGA MOSiR, to marka znana w całym kraju w rozgrywkach młodzieżowych. Nasze młode zawodniczki wywalczyły tytuły Mistrzyń Podkarpacia i rywalizowały w finałach Mistrzostw Polski kadetek. Siatkarki VEGI MOSiR również odnosiły sukcesy w piłce plażowej, trzykrotnie grając w finałach Mistrzostw Polski. Obecnie zajęcia prowadzone są w kategoriach: mini-siatkówka, młodziczki i kadetki. Zajęcia prowadzą trenerzy Edward Sroka, Mirosław Sroka i Jakub Patkiewicz. Sprawami organizacyjnymi zajmuje się Paweł Bazan.

Aktualności

Wpisz poniżej szukane słowo lub wyrażenie