do: Aktualności, Pływalnia kryta

„Zajęcia oswajające z wodą” odbywają się w każdy piątek (za wyjątkiem dni, w których pływalnia kryta jest nieczynna) o godzinie 18.00. Zajęcia dedykowane są dla dzieci, które ukończyły 3 miesiąca życia do 3 roku życia. Warunkiem uczestnictwa dziecka w zajęciach jest to, że  dziecko potrafi już samodzielnie trzymać główkę. U najmłodszych dzieci nie jest wymagany czepek, natomiast należy zaopatrzyć się w specjalne pampersy przeznaczone na basen.

 

Dlaczego warto zacząć chodzić z dziećmi tak wcześnie na pływalnię? Każde dziecko do 6 m.ż. posiada odruch wstrzymywania wdechu pod wodą i adaptacja do środowiska wodnego jest o wiele łatwiejsza. „Adaptacja do środowiska wodnego ma na celu przede wszystkim usunięcie barier hamujących, nawiązywanie właściwego kontaktu dydaktycznego między nauczycielem, a uczniem, jak też wzmocnienie odporności organizmu ćwiczącego na bodźce termiczne i mechaniczne” (cytat z książki „Nauczanie pływania dzieci w wieku 1 do 4 lat” autorstwa Ewy Dybińskiej).

 

Na zajęciach rodzic wchodzi z dzieckiem do wody i bierze czynny udział w zajęciach (wymaga się od rodzica czepka i odpowiedniego stroju kąpielowego). Podczas zajęć dzieci uczą się m.in. ćwiczeń oddechowych (dmuchanie piłeczek), układania domków z klocków piankowych na pływającej macie, budowania piramid, segregacji klocków o różnych kształtach.

 

Zajęcia prowadzi trener Waldemar Kalbarczyk, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, na której uzyskał tytuł licencjata ze specjalnością – nauczyciel wychowania fizycznego i uprawnienia instruktora pływania. Tytuł magisterski uzyskał w 2012 roku na kierunku pedagogika na WZNoS w Stalowej Woli. Pracownik MOSiR Stalowa Wola od 2000 roku. Początkowo jako ratownik, a od 2006 roku jako trener Sekcji Pływackiej MOTYL MOSiR Stalowa Wola. Oprócz szkolenia młodych pływaków prowadzi zajęcia oswajające z wodą dla niemowląt (od 3 m.ż) i naukę pływania dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu  stalowowolskiego. (W 2008 roku ukończone szkolenie o tematyce „Nauka pływania niemowląt i małych dzieci”). We współpracy z Prezydentem Miasta Stalowa Wola i Dyrektorem MOSiR Stalowa Wola prowadzi zajęcia bezpłatnej nauki pływania „Umiem Pływać”, które są finansowane przez Ministerstwo Sportu.

Ostatnio dodane

Wpisz poniżej szukane słowo lub wyrażenie